بیمه مسئولیت مدنی liability insurance

عکس بیمه مسئولیت مدنیبیمه مسئولیت مدنی پاسخگوی تکالیف مدنی و قانونی حرفه ای ها

 

در زندگی مدنی و توسعه یافته امروز هیچ شخص دوراندیش و حرفه ای بدون بیمه های مسئولیت مدنی گام برنخواهد داشت.هر شغلی و هر مکانی نیازمند یک بیمه مسئولیت مدنی است.

بیمه مسئولیت مدنی چیست؟

بدون شک امروزه با توجه به سير توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي در سطح جوامع، حضور بيمه هاي مسئوليت مدنی يكي از ضروريات زندگي مدرن امروزي مي باشد و در اين رابطه فراهم شدن بسترهاي قانوني، تعيين حدود مسئوليت هاي مدني افراد، تهيه تدوين انواع بيمه نامه هاي مسئوليت با استفاده از روشهاي فني و كاربردي و ارزيابي خطر از ، اولويت ويژه اي برخوردارند .
بیمه مسئولیت بخشی از سیستم بیمه عمومی تامین مالی ریسک برای محافظت از خریدار در برابر خطراتی است که تعهدات ناشی از دعاوی حقوقی بر عهده او قرار میدهد. بیمه مسئولیت برای ارائه محافظت ویژه در برابر ادعاهای بیمه شخص ثالث طراحی شده است و معمولا پرداخت خسارت به شخص بیمه شده انجام نمی شود، بلکه به کسی که متحمل خسارت می شود پرداخت می شود. به طور کلی بیمه مسولیت خسارت های عمدی را تحت پوشش قرار نمی دهد.

هنگامی که ادعای خسارت از جانب شخص ثالث مطرح می شود، شرکت ارائه دهنده بیمه مسئولیت وظیفه دارد که از بیمه گذار دفاع کند. هزینه های دفاعی معمولا بر عهده شرکت بیمه ارائه دهنده بیمه مسئولیت مدنی می باشد . مگر اینکه شرکت بیمه در شرایط اختصاصی بیمه نامه صراحتاً خلاف آن را بیان کرده باشد. این قانون پیش فرض مفید است زیرا هزینه های دفاعی زمانی که پرونده ها به دادگاه می روند افزایش می یابد. در بسیاری از موارد، بخش دفاعی بیمه نامه در واقع ارزش بیشتری نسبت به بیمه دارد، زیرا در موارد پیچیده، هزینه دفاع از پرونده ممکن است بیشتر از مبلغ مطالبه شده باشد. بیشتر بخوانید…

انواع بیمه مسئولیت

بیمه مسئولیت کارفرما در مقابل کارکنان به سه دسته اصلی تقسیم می شود.

 • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان ویژه مشاغل صنعتی، خدماتی، بازرگانی: در این نوع بیمه مسئولیت مدنی کلیه مشاغل صنعتی، خدماتی و بازرگانی را پوشش می دهد. مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارت های جانی وارده به کارکنان شاغل در محیط های اداری و شرکتی، فروشگاه ها، کارخانه جات، انبارها و کلیه مواردی که کاربرد صنعتی، خدماتی و بازرگانی دارند تحت پوشش  این بیمه نامه قرار میگیرد .
 • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان ویژه فعالیت های عمرانی: خسارات جانی وارد به کارکنان در پروژه های عمرانی مثل سد سازی، راهسازی، احداث شبکه فاضلاب، لوله کشی بین شهری و … در صورتی که مسئولیت آن متوجه بیمه گذار باشد، تحت پوشش این بیمه نامه است .
 • بیمه مسئولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان ساختمانی – ابنیه: این بیمه نامه برای پوشش خسارات جانی وارد به کارکنان ساختمانی شاغل در پروژه طبق شرایط مندرج در بیمه نامه می باشد به شرط آنکه  مسئولیت حادثه متوجه بیمه گذار باشد. بیمه مسئولیت مدنی مجریان ذیصلاح زیر مجموعه بیمه های ساختمانی است

بیمه مسئولیت مدنی عمومی طیف وسیع و گسترده ای دارد و شامل زیر شاخه های ذیل می باشد:

 • بيمه نامه مسئوليت مدني مدير/هيأت مديره مجتمع هاي تجاري اداري در مقابل اشخاص ثالث که حوادث ناشی از مسئولیت بیمه گذار در مقابل اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار میدهد. 
 • بيمه نامه مسئوليت مدني برگزارکنندگان نمايشگاه که مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات وارده به بازدیدکنندگان از نمایشگاه را تحت پوشش قرار میدهد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی دارندگان وسرویس کاران آسانسور که مسئولیت مدنی مدیر/ اعضاءهیئت مدیره ساختمان ، مالک ساختمان و یا شرکت سرویس کار آسانسور در مقابل خسارات جانی وارد به استفاده کنندگان از آسانسور را تحت پوشش قرار میدهد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی دارندگان ماشین آلات در مقابل اشخاص ثالث که مسئولیت مدنی دارندگان ماشین آلات سنگین مانند لودر، لیفتراک، جرثقیل، تاور کرین و ….. و حتی ، مسئولیت راننده ماشین آلات(در صورت درخواست بیمه گذار) در مقابل خسارات جانی و مالی وارده به اشخاص ثالث را تحت پوشش قرار میدهد.(تذکر مهم: این بیمه نامه به هیچ وجه جایگزین بیمه نامه شخص ثالث اجباری نمی باشد.)
 • بیمه‌ نامه مسئولیت مدنی در مقابل اشخاص ثالث نیز جزو بیمه های مسئولیت مدنی عمومی می باشد که مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات مالی و جانی وارد به اشخاص ثالث بسته به نوع فعالیت بیمه گذار( مثل شهربازی، پمپ بنزین، نمایشگاه، سینما و ….) را تحت پوشش قرار میدهد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران آژانس های مسافرتی : این بیمه‌نامه که به بیمه مسئولیت مجریان تور نیز معروف است ، بعضا با بیمه های مسافرتی اشتباه گرفته می شود در واقع مسئولیت مدنی مدیران آژانس های مسافرتی در مقابل خسارات جانی وارد به استفاده کنندگان از خدمات آژانس مسافرتی را تحت پوشش قرار میدهد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران مجموعه‌های ورزشی: در این بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران مجموعه‌های ورزشی در مقابل خسارات جانی وارد به ورزشکاران و تماشاگران آن مجموعه تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران مراکز آموزشی که مسئولیت مدنی مدیران مراکز آموزشی در مقابل خسارات جانی وارد به شرکت کنندگان در کلاس های آموزشی  را تحت پوشش قرار میدهد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران مهد کودک: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران و مربیان مهد کودک ها در مقابل خسارات جانی وارد به کودکان تحت مراقبت مهد کودک تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران و ناجیان غریق استخر:در این بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران و منجیان غریق استخر در مقابل خسارات جانی وارد به شناگران و استفاده کنندگان از استخر تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران هتل ها و مهمان پذیرها: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران هتل ها و یا مهمان پذیر ها در مقابل خسارات جانی وارد به استفاده کنندگان از امکانات مجموعه ( مانند اتاق های هتل، کافی شاپ ، سالن ورزشی ، استخر و…) تحت پوشش قرار می گیرد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی هیأت مدیره مجتمع مسکونی: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیر و یا هیات مدیره مجتمع های مسکونی در مقابل خسارات جانی و مالی وارد به اشخاص ثالث (مانند میهمانان، عابرین پیاده، سرایدار، نظافتچی، باغبان و …..) تحت پوشش قرار می گیرد. 
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی مدیران رستوران ها و تالارهای پذیرایی: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران رستوران ها و یا تالار های پذیرایی در مقابل خسارات جانی وارد به مراجعه کنندگان به این اماکن تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل اموال اشخاص ثالث: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات مالی وارد به اماکن و اموال متعلق به اشخاص ثالث در مجاورت پروژه های ساختمانی تحت پوشش قرار می‌گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی ناشی از نصب و نگهداری تابلوهای تبلیغاتی در قبال اشخاص ثالث: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات ناشی از نصب ونگهداری تابلوهای تبلیغاتی در قبال اشخاص ثالث تحت پوشش قرار می گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی تولیدکننده محصول: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل زیان دیدگان برای جبران خسارات ناشی از استفاده از محصول و یا قرار گرفتن در معرض آن محصول تحت پوشش قرار می گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران سینما، آمفی تئاتر و سالن های همایش: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات وارد به استفاده کنندگان از سالن های سینما، تئاتر و همایش تحت پوشش قرار می گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران تعمیرگاه، پارکینگ،کارواش و نمایشگاه وسایط نقلیه موتوری:
  در این بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات وارد به مراجعه کنندگان به تعمیرگاه، پارکینگ،کارواش و نمایشگاه وسایط نقلیه موتوری تحت پوشش قرار می گیرد.
 • بیمه نامه مسئولیت مدنی مدیران جایگاه سوخت: در این بیمه نامه مسئولیت مدنی بیمه گذار در مقابل خسارات وارد به استفاده کنندگان از جایگاه سوخت تحت پوشش قرار می گیرد.

بیمه مسئولیت حرفه ای مجریان به سه دسته کلی تقسیم می شود.

 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی حرفه ای پزشکان و پیراپزشکان: که مسئولیت مدنی حرفه ای پزشکان یا پیراپزشکان برای جبران خسارات جانی وارد به بیماران که ناشی از خطای پزشکی در انجام امور درمانی باشد را تحت پوشش قرار میدهد.
 • بیمه‌نامه مسئولیت مدنی حرفه‌ای مسئول فنی بیمارستان، کلینیک، درمانگاه، مراکز هوم کر و داروخانه: این نوع بیمه نامه مسئولیت مدنی حرفه ای، مسئولین فنی بیمارستان ها، درمانگاه ها، کلینیک ها ، مراکز هوم کر و داروخانه ها برای جبران خسارات جانی وارد به اشخاص ثالث ناشی از قصور حرفه ای مسئولین فنی  را تحت پوشش قرار میدهد. 
 • بیمه نامه مسئولیت حرفه ای مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری پروژه های ساختمانی: در بیمه نامه مسئولیت مدنی حرفه ای مهندسین ناظر، طراح، محاسب و مجری، مسئولیت بیمه گذار در برابر خطاهای سهوی که منجر به حادثه شود تحت پوشش قرار می گیرد.  خطا، غفلت، سهل انگاری، قصور یا اشتباه حرفه ای بیمه گذار در طراحی، محاسبه، نظارت و اجرای پروژه ساختمان هایی که مسئول آنها می باشند موضوع این بیمه نامه است.

ویژگی های بیمه مسئولیت

آخرین مقالات بلاگ

مقالات

بیمه اموال

بیمه اموال چیست؟ بیمه اموال ، یک نوع بیمه است که برای پوشش دادن خطرات مرتبط با اموال شخص حقیقی یا حقوقی اخذ می‌شود. این بیمه می‌تواند شامل پوشش برای خسارات ناشی از سرقت، حریق، زلزله، سیل، آتش سوزی، طوفان

بیشتر بخوانید
عکس ییمه تضمین کیفیت ساختمان
ساختمانی

بیمه تضمین کیفیت ساختمان چیست؟

بیمه تضمین کیفیت ساختمان چیست؟ بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان که با نام بیمه تضمین کیفیت ساختمان  نیز شناخته می شود، نوعی بیمه مهندسی و از زیر شاخه های بیمه اموال به حساب می آید و هر گونه نقصی

بیشتر بخوانید
عکس بیمه مسئولیت مجریان تور
مقالات

بیمه مسئولیت مجریان تور چیست؟

بیمه مسئولیت مدنی مجریان تور یا بیمه مسئولیت مدنی صنعت گردشگری، یک نوع بیمه است که برای پوشش دادن خسارات ناشی از عملکرد مجریان تور و یا صنعت گردشگری، شامل تورهای گردشگری، مسافرتی، اقامتی و سایر خدمات مرتبط با گردشگری به کار می‌رود.

بیشتر بخوانید