بیمه عمر (زندگی) Life Insurance

عکس بیمه زندگی

بیمه عمر را در دوران زندگی و حیات خود به عزیزانتان هدیه کنید.

هیچ انسانی به زندگی برنخواهد گشت مگر با یاد و نام نکویی که از خود برجای میگذارد. بیمه عمر ارزانترین و مطمئن ترین روش برای  تحقق این امر است.

بیمه عمر (زندگی) چیست؟

بیمه عمر از زیر مجموعه های بیمه اشخاص است که در آن بیمه گر متعهد می شود در صورت فوت بیمه شده به هر علتی، مبلغی را به ذینفع یا ذینفعان  تعیین شده پرداخت کند. بیمه نامه های عمر قراردادهای قانونی هستند و مفاد هر قرارداد محدودیت های حوادث بیمه شده را تشریح می کند. اغلب، استثنائات خاص نوشته شده در قرارداد، مسئولیت بیمه گر را محدود می کند. نمونه های رایج شامل ادعاهای مربوط به خودکشی، کلاهبرداری، جنگ، شورش و آشوب داخلی است. مشکلات ممکن است در مواردی ایجاد شود که رویدادی به طور واضح تعریف نشده باشد، به عنوان مثال، بیمه شده آگاهانه با رضایت به یک روش پزشکی آزمایشی یا با مصرف داروهایی که منجر به جراحت یا مرگ می شود، متحمل خطر شده است. البته این کلیت بیمه عمر است و بسته به قرارداد، پوشش های تکمیلی دیگری مانند بیماری لاعلاج، حوادث، از کار افتادگی، پرداخت هزینه های مراسم خاکسپاری و غیره نیز می تواند تحت پوشش بیمه نامه قرار گیرد. همچنین در بیمه عمر بسته به درخواست بیمه گذار معمولاً حق بیمه به طور ماهیانه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و یا یکجا دریافت می شود. از جمله فاکتورهای مهم  تعیین شرایط بیمه عمر سن بیمه شده، جنسیت بیمه شده، وضعیت جسمانی بیمه شده، تاریخچه سلامت خانوادگی و شغل و حرفه بیمه شده می باشد.

انواع بیمه های عمر مدرن امروزه تا حدودی به صنعت مدیریت دارایی شباهت دارد و بیمه‌گران عمر محصولات خود را با گزینه هایی همچون امکان دربافت وام، امکان دریافت مستمری و بسیاری موارد دیگر کامل کرده اند.

                                                                “چگونه یک بیمه عمر و سرمایه گذاری خوب انتخاب کنیم”

بیمه عمر و سرمایه گذاری
امروز دوراندیشی، فردا نیک فرجامی
بیمه عمر و سرمایه گذاری
آرامش امروز، آسایش فردا

انواع بیمه زندگی

بیمه عمر زمانی که نام دیگر آن بیمه عمر در صورت فوت است براي‌ مدت‌ معيني‌ ارائه‌ مي‌شود و فقط در صورت‌ فوت‌ بيمه‌ شده‌ در مدت‌ زمان اعتبار بیمه نامه، سرمایه مشخص شده به ذینفعان قابل‌ پرداخت‌ است‌ و اگر تا پايان‌ قرارداد بیمه شده درقيد حيات‌ باشد  شرکت بیمه تعهدی برای پرداخت وجه به‌ بيمه‌گذار  نخواهد شد. اين‌ نوع بيمه‌ نامه‌ها براي‌ مدتهاي‌ كمتر از يك‌ سال‌ و تا چندين‌ سال‌ صادر مي‌شود.

انواع بیمه عمر زمانی رایج:

 • بیمه عمر زمانی با مدت محدود و سرمایه ثابت: بیمه عمر زمانی با سرمایه ثابت بیمه نامه ای است که در طول مدت بیمه سرمایه بیمه تغییر نمی‌نماید در این نوع بیمه شرکت تعهد می‌کند که در ازای پرداخت حق بیمه توسط بیمه گذار، برای مدت زمانی معیین و در صورتی که بیمه شده در خلال آن مدت فوت نماید، مبلغ بیمه توافق شده را به استفاده کننده (گان) از قرارداد بپردازد. این نوع بیمه نامه به دو صورت انفرادی (برای یک نفر) و گروهی ( برای اجتماعی از بیمه شده گان، ازقبیل کارکنان کارخانه‌ها، شرکتها، سازمانها و … ) صادر می‌گردد.
 • بیمه عمر زمانی با مدت محدود و سرمایه نزولی: ایـن نوع بیمـه نامـه که صـدور آن مورد استقبال نیز قرارگرفته، به صورت مستقل و یا مکمـل بیمه عمـر صـادر مـی شود، بیمـه‌ای است کـه با هدف حمـایت شخص بیمـه شـده در مقـابـل بدهـی‌های او طرح ریزی گردیده و مبلغ بیمه سال به سال نسبت به مبلغ اولیه بیمه نامه کاهش می‌یابد و سرانجام درتاریخ انقضاء بیمه نامه به صفر می‌رسد. این نوع بیمه نامه که به بیمه عمر مانده بدهکار نیز معروف است و به صورت انفرادی و گروهی عرضه می‌شود .

در اين‌ نوع‌ بیمه عمر، قرارداد براي‌ تمام‌ مدت‌ عمر بيمه‌گذار بسته‌ مي‌شود، و حق‌ بيمه‌ نيز به‌طور سالانه‌ پرداخت‌ مي‌گردد. البته‌ مي‌توان‌ ترتيب‌ پرداخت‌ حق‌ بيمه‌ را طوري‌ تنظيم‌ كرد كه‌ براي‌ تمام‌عمر نباشد، بلكه‌ با رسيدن‌ بيمه‌گذار به‌ سن‌ بازنشستگي‌ خاتمه‌ پيدا كند. سرمايه‌ تعيين‌ شده‌ در صورت‌فوت‌ بيمه‌ شده‌ به‌ وراث‌ قانوني‌ او پرداخت‌ مي‌شود.

انواع مختلف بیمه تمام عمر:

 • بيمه‌ تمام‌ عمر با پرداخت‌ حق‌ بيمه‌ در تمام‌ طول‌ قرارداد.
 • بيمه‌ تمام‌ عمر با پرداخت‌ محدود حق‌ بيمه‌
 • بيمه‌ عمر مشترك‌.

 بيمه‌ عمر مختلط یا جامع از رايج‌ترين‌ نوع‌ بيمه‌هاي‌ عمر محسوب‌ مي‌شود. اين‌ نوع‌ بيمه‌نامه‌ در چند دهه‌ اخير به‌ علت‌ ارائه‌ پوششهاي‌ مناسب‌ در صورت‌ فوت‌ نابهنگام‌ بيمه‌گذار براي‌ بازماندگان‌ او و نيز جنبه‌ پس‌اندازي‌ و ذخيره‌سازي‌ آن‌ براي‌ زماني‌ كه‌ بيمه‌گذار در قيدحيات‌ است‌، از استقبال‌ همگاني‌ برخوردار شده‌ است‌. بیمه عمر و تامین آتیه، رایج ترین نوع بیمه عمر مختلط می باشد.

در بيمه‌نامه‌هاي‌ مستمري‌، بيمه‌گر پرداخت‌ مستمري‌ را براي‌ مدت‌ معين‌ و يا تمامي‌ حيات‌ بيمه‌ شده‌تعهد مي‌كند. اين‌ نوع‌ بيمه‌ عمر در كشورهاي‌ پيشرفته‌ و مترقي‌ با استقبال‌ و درخواست‌ عامه‌ مردم‌ مواجه‌شده‌ است‌. به‌ عبارت‌ ساده‌تر بيمه‌هاي‌ مستمري‌ به‌ كار افرادي‌ مي‌آيد كه‌ در دوران‌ حيات‌ و فعاليت‌ خودسرمايه‌اي‌ را اندوخته‌اند و اينك‌ مي‌خواهند حداكثر بهره‌ را از آن‌ بگيرند. معمولا افرادي‌ كه‌ نگران‌ حال‌بازماندگان‌ خود نيستند و نمي‌خواهند ارثيه‌اي‌ از خود برجاي‌ گذارند و مايل‌ نيستند در دوران‌ پيري‌ وازكارافتادگي‌ با مشكلات‌ مالي‌ مواجه‌ گردند روبه‌ سوي‌ بيمه‌هاي‌ مستمري‌ مي‌آورند.
بيمه‌هاي‌ مستمري‌ داراي‌ انواع‌ متفاوتي‌ به‌ شرح‌ زير است‌ :
مستمري‌ با برگشت‌ حق‌ بيمه‌
مستمري‌ متغير
مستمري‌ مضاعف‌
مستمري‌ مخفف‌
مستمري‌ با فاصله‌
مستمري‌ بلافاصله‌
در بيمه‌نامه‌هاي‌ مستمري‌، به‌ خلاف‌ بيمه‌هاي‌ عمر خطر زيستن‌ طولاني‌ بيمه‌گذار براساس‌ جداول‌مرگ‌ و مير تحت‌ پوشش‌ قرار مي‌گيرد.

آنچه‌ ما امروز به‌ نام‌ بيمه‌هاي‌ گروهي‌ مي‌شناسيم‌، يكي‌ از پديده‌هاي‌ جديد شمرده‌ مي‌شود و بيش‌ از۶۰ تا ۷۰ سال‌ از پيدايش‌ آن‌ نمي‌گذرد. بيمه‌هاي‌ گروهي‌ طرحي‌ است‌ كه‌ براساس‌ آن‌ تعداد زيادي‌ ازمزاياي‌ بيمه‌اي‌ استفاده‌ مي‌كنند. رشد و توسعه‌ بيمه‌هاي‌ گروهي‌ در جهان‌، همزمان‌ با انقلاب‌ صنعتي‌ دراروپا آغاز شد و باتوجه‌ به‌ وامهاي‌ رفاهي‌ كارفرمايان‌ و به‌ منظور تأمين‌ كاركنان‌ خود و افراد تحت‌ تكفل‌آنها از ارائه‌ اين‌ گونه‌ پوششها توسط شركتهاي‌ بيمه‌ استقبال‌ گرديد.
كليه‌ طرحهاي‌ عمر كه‌ به‌ طور خلاصه‌ از آنها نام‌ برديم‌ قابليت‌ ارائه‌ گروهي‌ را دارند. بيمه‌هاي‌ گروهي‌داراي‌ نرخ‌ پايين‌ترند و در ضمن‌ اصول‌ و شيوه‌ بيمه‌گري‌ آنها هم‌ سهل‌تر و ساده‌تر است‌. اين‌ گونه‌قراردادها توسط كارفرمايان‌ با بيمه‌گران‌ منعقد مي‌شود و مدت‌ آن‌ معمولا يكساله‌ است‌. نحوه‌ تعيين‌سرمايه‌ بيمه‌اي‌ معمولا به‌ صورت‌ چند برابر حقوق‌ ماهانه‌، يعني‌ ۳۰، ۶۰ يا ۱۲۰ برابر آن‌ است‌.


ویژگی ها و مزیت های بیمه عمر

سوالات متداول

فوت به هر علت، پوشش اصلی بیمه عمر می باشد

 • فوت به دلیل حادثه.
 • از کار افتادگی .
 • بیماری های خاص .

بيمه‌ عمر هم‌ مانند ساير رشته‌هاي‌ بيمه‌ داراي‌ استثنائاتي‌ است‌ كه‌ شامل‌ خطرات‌ زير مي‌شود، مگراين‌ كه‌ بين‌ بيمه‌گر و بيمه‌گذار توافق‌ ديگري‌ شده‌ باشد.

 • خودكشي‌ و يا سعي‌ در خودكشي‌ توسط بيمه‌ شده‌ در طول‌ دو سال‌ اول‌ بيمه‌نامه‌. دربعضي‌ ازكشورها شرايط بيمه‌نامه‌ اين‌ مدت‌ را يك‌
  سال‌ و بعضي‌ ۳ سال‌ ذكر كرده‌اند.
 • خطر جنگ‌، شورش‌، آشوب‌، بلوا.
 • فوت‌ ناشي‌ از مشاركت‌ در مسابقات‌ سرعت‌، پروازهاي‌ اكتشافي‌ و اكروباتي‌.
  در اين‌ گونه‌ موارد، بيمه‌گر تعهدي‌ در جبران‌ خسارت‌ ندارد و صرفاً به‌ پرداخت‌ ذخيره‌ رياضي‌ درمورد بيمه‌نامه‌هايي‌ كه‌ داراي‌ ذخيره‌ رياضي‌ است‌ اكتفا مي‌كند.

برای دریافت وام باید 6 ماه از مدت بیمه نامه گذشته باشد و بیمه نامه عمر دارای اقساط معوق نباشد. در این صورت بیمه‌گذار می‌تواند طبق شرایط زیر وام دریافت نماید:

 • وام تا سقف 90 درصد ارزش بازخریدی بیمه‌نامه عمر به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.
 • باز پرداخت وام دریافت شده حداکثر طی 36 قسط و سه سال است.
 • سود تعلق گرفته به وام بیمه زندگی حداکثر 4 درصد بیش از سود تضمینی است که به اندوخته این بیمه‌نامه تعلق می‌گیرد.
 • همچنین این وام نیاز به هیچ تضمینی ندارد و بدون هیچگونه تشریفاتی طی چند روزه کاری به حساب بیمه‌گذار واریز می‌شود.

آخرین مقالات بلاگ

بیمه مسئویت حرفه ای مجریان
مقالات

بیمه مسئولیت حرفه ای مجریان

بیمه مسئولیت مدنی مجریان چیست؟ با گسترش رشد صنایع و افزایش نیازهای جامعه، حمایت از منافع عمومی و حفظ حقوق افراد به یک موضوع پراهمیت تبدیل شد. در این راستا، برخوردهای غیرقابل پیش‌بینی و ناخواسته می‌تواند در دنیای امروزی برای

بیشتر بخوانید
عکس تاریخچه صنعت بیمه
مقالات

تاریخچه صنعت بیمه

تاریخچه صنعت بیمه مقدمه صنعت بیمه یکی از صنایع کلیدی در جوامع مدرن است که وظیفه حفاظت از افراد و دارایی‌هایشان را برعهده دارد. در این مقاله به بررسی تاریخچه صنعت بیمه خواهیم پرداخت و مسیر تحول این صنعت از

بیشتر بخوانید