عکس مقاله با موضوع بیمه باربری چیست

بیمه باربری چیست؟

 • مقدمه:

  با توجه به رشد روزافزون صنعت حمل و نقل بین‌المللی کالاها و بارها، مسئله بیمه باربری به عنوان یکی از مسائل کلیدی و حیاتی در این صنعت مورد توجه قرار گرفته است. در این مقاله، به بررسی مفهوم بیمه باربری و اهمیت آن در حفظ امنیت و سلامت کالاها و همچنین کاهش ریسک‌های مالی مرتبط با حمل و نقل بارها پرداخته خواهد شد.

 • بیمه باربری چیست؟

  بیمه باربری به مجموعه فعالیت‌ها و خدمات بیمه‌ای اطلاق می‌شود که در رابطه با حفاظت از بارها و کالاهایی که در طول حمل و نقل دریایی، هوایی، زمینی یا راه آهن در معرض خطرات مختلفی قرار می‌گیرند، صورت می‌گیرد. این نوع بیمه، در صورت وقوع خسارت یا ضرر به بار معافیت مالی مسافران و صاحبان کالا را تضمین می‌کند. این نوع بیمه   عموماً محموله ها را از گم شدن، آسیب یا سرقت در حین حمل محافظت می کند. این پوشش فراتر از بیمه خسارت اولیه است که ممکن است ارائه شود، و در صورت وقوع رویداد تحت پوشش در حین حمل بار، ارزش تعیین شده کالا را بازپرداخت می کند. در بیمه باربری هزینه ای که برای بیمه اقلام خود می پردازید (بیمه) معمولا کسری از ارزش واقعی کالا است. بیمه نامه های باربری می توانند محموله های حمل شده از طریق زمینی یا هوایی و دریایی را پوشش دهند . سیاست شرکت های بیمه در ارائه بیمه های باربری معمولا دارای گزینه های بسیار متفاوتی است، اما خطرات تحت پوشش اغلب شامل بلایای طبیعی، تصادفات وسیله نقلیه، رها شدن محموله، رد گمرک، اعمال جنگی و دزدی دریایی است. مسائلی که از مناطقی که فرستنده کنترل زیادی دارد ناشی می شود، از جمله آسیب ناشی از بسته بندی نامناسب، محصولات معیوب یا محصولات خطرناک، ممکن است پوشش داده نشود.

 • تاریخچه بیمه باربری:

تاریخچه بیمه باربری به تاریخچه بیمه‌ گره خورده است. در واقع اولین بیمه ، برای بیمه کردن بار، یا همان بیمه باربری و حمل‌ونقل بوده است. در طول تاریخ ، از زمانی که بازرگانان با کشتی به تجارت کالا میان کشورها می‌پرداختند، از روش‌های مختلفی برای کاهش ریسک استفاده میکردند که به نوعی ساختار اولیه‌ بیمه را تشکیل داد.بیمه مدرن نیز با بیمه حمل‌ونقل آغاز شده است. جرقه این امر در کافه لوید لندن زده شد. هنگامی که تعدادی از بازرگانان برای کاهش ریسک از دست دادن سرمایه خود، با قوانینی که در کافه لوید وضع شد، بار خود را نزد لوید بیمه کردند.

 • انواع بیمه باربری:
 1. بیمه باربری حمل و نقل دریایی: یکی از متداولترین نوع بیمه باربری، بیمه باربری حمل و نقل دریایی است که کالاهایی که توسط کشتی حمل می شوند را پوشش می دهد.
 2. بیمه باربری حمل و نقل ریلی: این بیمه همانطور که از اسمش مشخص است مخصوص کالاهاییست که توسط قطار حمل میشود.
 3. بیمه باربری حمل و نقل جاده ای: این بیمه نامه برای کالاهایی که توسط سیستم حمل و نقل جاده ای جا به جا می شود صادر می گردد.
 4. بیمه باربری حمل و نقل هوایی: این نوع بیمه باربری برای محموله های هوایی صادر میگردد.
 • اهمیت بیمه باربری:

حفاظت از دارایی‌ها و منافع مالی:

با تأمین بیمه باربری، صاحبان کالا و شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند دارایی‌ها و منافع مالی خود را در مقابل خطرات ناشی از حوادث مختلفی مانند سرقت، آتش سوزی، تصادفات و ضررهای ناشی از عوامل طبیعی محافظت کنند.

کاهش ریسک‌های مالی:

با وجود بیمه باربری، ریسک‌های مالی مرتبط با حمل و نقل بارها به شدت کاهش می‌یابد. در صورت وقوع خسارت یا ضرر، هزینه‌های تعمیر، بازسازی یا جبران خسارت توسط شرکت بیمه تحمل می‌شود، که به صاحبان بار و شرکت‌های حمل و نقل اجازه می‌دهد تا از مسئولیت مالی سنگینی در این زمینه مبرا شوند.

ایجاد اعتماد و روابط تجاری قوی‌تر:

وجود بیمه باربری می‌تواند به ایجاد اعتماد بین صاحبان کالا و شرکت‌های حمل و نقل کمک کند. با داشتن بیمه باربری، صاحبان کالا اطمینان خاطر بیشتری به خدمات حمل و نقل ارائه شده توسط شرکت‌ها دارند و در نتیجه، این اعتماد و روابط تجاری قوی‌تر را تقویت می‌کنند.

رفع نگرانی‌های مربوط به خطرات:

با داشتن بیمه باربری، صاحبان کالا و شرکت‌های حمل و نقل از نگرانی‌های مربوط به خطرات حمل و نقل بارها مانند سرقت، آسیب‌های جادویی، سانحه و آتش‌سوزی کاسته شده و می‌توانند با آرامش بیشتری اقدام به حمل و نقل بارها نمایند.

 • نتیجه‌گیری:

با توجه به ریسک‌های بالقوه حمل و نقل بارها و کالاها، بیمه باربری به عنوان یک ابزار مهم و ضروری مطرح می‌شود. این نوع بیمه باعث حفاظت از دارایی‌ها و منافع مالی صاحبان کالا، کاهش ریسک‌های مالی، ایجاد اعتماد و روابط تجاری قوی‌تر و رفع نگرانی‌های مربوط به خطرات حمل و نقل می‌شود. به طور خلاصه، بیمه باربری باعث تضمین امنیت و سلامت کالاها و کاهش ریسک‌های مالی مرتبط با حمل و نقل بارها می‌شود و در نتیجه، برای صاحبان کالا و شرکت‌های حمل و نقل بسیار حیاتی است.

انواع پوشش ها (کلوزها)ی بیمه باربری:

در بیمه باربری، وجود چندین نوع پوشش کلوز (Closer) معمولی است که متناسب با نیازها و خطرات مرتبط با حمل و نقل بار، ارائه می‌شود. این نوع کلوزها برای حفاظت در برابر خسارات ناشی از سرقت، آسیب‌های جانبی، خسارت‌های ناشی از ضربه و سایر خطرات که می‌تواند به بار وارد شود، استفاده می‌شود. در زیر به برخی از انواع کلوزهای بیمه باربری معمولی اشاره شده است:

۱. پوشش های پایه (Basic Closer): این نوع کلوزکه به کلوز C معروف است ، پوشش اساسی و حداقلی را برای حمل و نقل بار فراهم می‌کند. آن‌ها معمولاً خطراتی مانند سرقت و خسارت ناشی از حوادث طبیعی را پوشش می‌دهند.

۲. کلوز توسعه یافته (Extended Closer): این نوع کلوز که به کلوز B معروف است، پوشش بیشتری نسبت به کلوز عادی ارائه می‌دهد. علاوه بر پوشش خطرات سرقت و حوادث طبیعی، ممکن است شامل پوشش خسارات جانبی، خسارت ناشی از ضربه، خسارات ناشی از سقوط بار و موارد دیگر باشد.

۳. کلوز کامل (Comprehensive Closer): این نوع کلوز که با عنوان کلوز A شناخته می شود، پوشش بسیار گسترده‌تری را برای حمل و نقل بار ارائه می‌دهد. آن‌ها شامل تمام خطرات کلوز توسعه یافته هستند، همچنین ممکن است شامل پوشش‌های اضافی مانند خسارات ناشی از حوادث رانندگی نیز باشد.

۴. کلوز انفرادی (Individual Closer): در برخی موارد، برای بارهای خاص و یا حمل و نقل بین المللی، کلوز انفرادی ارائه می‌شود. در این حالت، شرکت بیمه با مشتری باربری قراردادی اختصاصی برای پوشش بیمه بسته‌بندی می‌کند که شامل خطرات خاص و نیازهای باربری مشتری است.

مهم است که قبل از خرید کلوز بیمه باربری، شرایط و جزئیات پوشش را با دقت بررسی کنید و از توافقات قراردادی و استثناءها آگاه شوید. همچنین، توصیه می‌شود برای انتخاب بهترین گزینه ضمن تماس با زین پس از مشاور تخصصی کارشناسان ما استفاده کنید تا گزینه متناسب با نیازها و شرایط خاص خود را انتخاب کنید.

شرایط عمومی بیمه باربری : 

بیمه باربری یک نوع بیمه است که برای محافظت از کالاهای حمل و نقل شده از طریق دریا، هوا، خشکراه، وسایل حمل و نقل ریلی و جاده‌ای ارائه می‌شود. شرایط عمومی بیمه باربری ممکن است بسته به شرکت بیمه و نوع بیمه متغیر باشند. اما در کل، شرایط عمومی بیمه باربری شامل موارد زیر می‌شود:

 • پوشش حادثه: این بیمه معمولاً حوادث مختلفی را شامل می‌شود، از جمله تصادفات، خسارات ناشی از آتش‌سوزی، سرقت، ضرب و شتم، و خسارات ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله یا سیل.
 • پوشش جبران خسارت: این بیمه ممکن است تعهد به جبران خسارت به مالک کالا در صورت وقوع حادثه داشته باشد.
 • مناطق تحت پوشش: بیمه باربری ممکن است برای مسیرهای خاصی و مناطق مشخصی تعریف شود. باید از شرکت بیمه بپرسید که آیا مسیر حمل و نقل شما در پوشش ویژه آن‌ها قرار دارد یا خیر.
 • تخصیص محدوده زمانی: معمولاً بیمه‌نامه‌های باربری معین‌ترین مدت زمانی را تعیین می‌کنند که برای حمل و نقل مشمول پوشش هستند.
 • استثناءها و محدودیت‌ها: شرایط عمومی بیمه باربری نیز ممکن است شامل استثناءها و محدودیت‌هایی باشد که خسارت‌های خاصی را از پوشش خارج می‌کند، مثلاً از دست رفتن کالا به دلیل نقص بسته‌بندی.
 • حداقل و حداکثر پوشش: شما باید تعیین کنید که چه مقدار از ارزش کالایتان تحت پوشش بیمه‌نامه قرار می‌گیرد.
 • تعیین حق بیمه: حق بیمه معمولاً بر اساس ارزش کالاها، نوع باربری، مسیر حمل و نقل و سایر عوامل تعیین می‌شود.
 • شرایط پرداخت خسارت: شرکت بیمه مشخص می‌کند که چگونه خسارت‌ها را پرداخت می‌کند و چه مدارکی برای اثبات خسارت مورد نیاز است.
 • شرایط خاتمه قرارداد: شرایطی که در صورت پایان یا لغو بیمه نامه اعمال می‌شود.

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.